Koer ja ärevus- õpi minu vigadest

27.04.2022

"Ohh, mu koer lihtsalt ei väsigi ära!" Mida teha? Jalutame või mängime veel. Taaskord minu üks suurtest vigadest. Jack oli kutsikana selline vennike, kes ei osanud ringi nuuskida vaid lihtsalt pani kiirel sammul otse edasi. Mina muidugi siis vapralt järgi ja ka peale pikka jalutuskäiku (liiga pikka kutsika kohta, minu viga nr. 1778484) imestasin ikka, kuidas see koer küll ära ei väsi.

Pakkusin koerale vaid füüsilist tegevust, natuke kuulekuse trenni ja imestasin, miks see vend ikka selline väsimatu ärevusehunnik on? Et siis ikka vaja midagi veel teha? Midagi peab ikka koguaeg tegema, muidu äkki ma pole ikka piisavalt hea perenaine?

Vale arvamus vol miljon: Kasvab välja või ta ongi selline. Välja ei kasva, vaid probleem kasvab koos koeraga suuremaks. Ongi selline? Midagi kindlasti on ka geneetilist (pole koerateadlane, ei oska kinnitada ega ümber lükata) aga kindlasti saab koera aidata. Õpetada rahunema. Juba näiteks sellega, et ise tõmmelda vähem. Ei pea koguaeg midagi hirmsasti tegema. Vahel võib ja peabki koos koeraga nt diivanil vedelema. Koos mittemidagi tegema. Et koeral ei tekiks arvamust, et koos sinuga käibki vaid mingi action. Ehe näide eelmisest suvest, kui kolisime maale ning esimest koerda Jacki elus oli tal oma aed. Tal on õues olles kaelarihma või trakside külge kinnitatud gps, mis mõõdab ka aktiivsust. Esimesed 3 päeva ta juba lihtsalt õuepeal oli aktiivne pea 3h. Ta lihtsalt oli harjunud, et õues olles toimub alati midagi. Neljandal päeval hakkas aru saama, et selline ta elukene nüüd ongi ja viskas ikka vahepeal õunapuu alla pikali ka. 

Kasvab välja? Mingil määral ilmselt küll. Aga koera aidates saavutate ikka tulemuse kiiremini. Jack on nüüdseks 3a. Toas on kõik okei, peale jalutuskäiku keerab diivanile kerra ja õhtul on esimene mees, kes magama läheb. (kutsikana oli viimane...)  Väljas olles oskab muidugi hetkega nullist sajani tõmmata. Mina võin õelda, et olen rahul.

Umbes sinnamaani, kui kohtan kellegi teise koera :D Teate ju küll, oma koer ongi see kuvand normaalsusest. Ise olen harjunud oma koeraga, tean tema ärriteid, tema veidrusi, kombeid, instinkte.. jne. Ja siis tuleb keegi oma koerga, kes on püha rahu ise, siis võtab ikka ohkama küll. Näiteks mina arvasingi, et selline aktiivsus on normaalne, kuniks kooli läksime ja sain aru, et ainus kes viitsib nii kaua mängida on Jack. Ja kui juba borderkolli kasvataja ütles eksamit läbi viies kommentaari "Energiapomm" mnjah, pole vist lihtne koerake.

Aga kuidas siis aidata ärevat koera. Minu soovitus nr üks, tõmba ise tuure maha. Mõtle oma käitumine läbi, oled sa ise alati tasakaalukas ja rahulik või sahmerdis nagu mina? Olen täheldanud, et rahulikel inimestel ongi sellised chill doggod. Ma kahtlustan, et see pole kokkusattumus.

Teiseks. Anna lisaks füüsilisele ka rahustavat ajutööd. Alusta lihtsamatest: nuuskimismatid- pallid, sest nuuskimine on koerale loomuomane tegevus, mis neid ka väsitab. Peida maiused nuuskimismati või -palli sisse ja lase koeral need üles otsida. Nii koer ei saa maiuseid või krõbinaid liiga aplalt süüa ning samas ninatöö väsitab korralikult. Pehmet koeratoitu, püreed, pasteeti vms võid serveerida lakkumismatilt, lakkumine on jällegi koerale väga rahustava mõjuga. Kui veel paned lakkumismati toiduga ennem sügavkülma, siis jätkub tegevust veel kauemaks ja on soojal suvepäeval mõnus jahutus. Hea nipp on ka lakkumismatt anda koerale ette küünte lõikuse või kammimise ajal. Osad lakkumismatid on ka iminappadega, neid saad kasutada nt vannitoas koera pesemise ajal. Samuti aitavad erinevad toiduga täidetavad mänguasjad, jälle koer peab nuputama kuidas toit kätte saada.

Kui juba nuuskimismängud selged, siis võid tutvustada koerale mõttemänge. Neid on erineva raskusastmega, alusta ikka madalamast tasemest, sest liiga raske mäng võib koera hoopis närvi ajada. Esmakordselt puslet kasutades ole kindlasti juures ja suuna vajadusel koera. 

Õpeta koer ka jalutuskäikudel nuuskima, viska maiuseid maha, peida puukoore vahele jne. Peatuge vahepeal, istuge pingile. Premeeri ka seda kahte sekundit, kui ta on niisama. Ja hinga ise ka vahepeal. Naudi loodust, naudi elu koeraga. Ole hetkes.

Aga on olemas ka rahustavaid toidulisandeid, millest on ärevuse korral abi olnud. Näiteks täiesti looduslik ning taimne toidulisand Rocketo-OHM.  Ei tee koera uimaseks ega uniseks aga võtab ärevust maha. See toidulisand on aidanud minu koera ning ka klientidelt on palju positiivset tagasisidet tulnud.  

Seega vaata üle enda käitumine, tegevused koeraga ja vajadusel kasuta rahustavat toidulisandit. 

Koerapoes on võimalik maksta pangalingiga või pangaülekandega.

Maksa Hiljem lahendus annab Sulle 30 päeva lisaaega maksmiseks. Lahendus kehtib ostukorvile alates 30€